Kvapka krvi

Aj tvoja kvapka krvi je dôležitá. Už od roku 2007 môžeš aj vďaka Beánia Teamu pomáhať darovaním toho najbežnejšieho, no zároveň toho najvzácnejšieho. Príď darovať svoju kvapku krvi a to vždy na jar a na jeseň. Pomôcť môže každý a je to veľmi jednoduché. Stačí, ak prídeš 21. marca 2019 do zasadačky dekana č. 14 (na 4. poschodí) a my sa postaráme o všetko ostatné.

Čaká na teba oddychová zóna, bohaté občerstvenie od našich partnerov a príjemná spoločnosť členov Beánia Teamu.
Tvojich 15 minút môže niekomu zachrániť celý život.

Kto môže darovať krv?

  • každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg,
  • človek, ktorý je 2 týždne po doužívaní antibiotík; 2 týždne bez horúčky, bez hnačky; 1 týždeň po zubnom ošetrení (vŕtanie, extrakcia zubu), aktuálne mimo menštruácie (+/- 3 dni) a tehotenstva; 1 rok po pôrode alebo ukončení tehotenstva, ak nekojí; 48 hodín po preventívnom očkovaní; bez herpesu,
  • človek, ktorý neužíva pravidelne dlhodobo lieky,
  • kto nebol posledný polrok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, nemal prepichované uši alebo iné časti tela, nedostal transfúziu krvi alebo plazmy, nepodstúpil endoskopické vyšetrenie,
  • kto neprekonal infekčnú žltačku typu B a C, v prípade infekčnej žltačky typu A (napr. v detskom veku) môže byť darcom krvi po určitom časovom odstupe; nie je nosičom HIV, neprekonal syfilis, nie je sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami a neprišiel s nimi v poslednom roku do styku,
  • kto nepatrí k rizikovo správajúcim sa jedincom.

Príprava na darovanie krvi

Najedz sa! Určite sa v deň darovania krvi dobre najedz. Pri darovaní krvi nesmieš prísť nalačno, pretože by ti mohlo prísť nevoľno. V prípade, že si ráno nemal/a čas najesť sa určite tak urob pred darovaním krvi v našej oddychovej zóne. Vyvaruj sa však mastnému a ťažkému jedlu aspoň deň pred odberom.

Veľa pi! Deň pred darovaní a v ten deň vypi dostatočné množstvo tekutín. Najmä čistej vody. Určite sa vyvaruj sa alkoholu.

Poriadne sa vyspi! Áno, možno to znie neskutočne, ale spánok je dôležitý aj pred odberom krvi. Nie je vhodné prísť na darovanie krvi po ťažkej fyzickej námahe, ale treba prísť oddýchnutý a vo fyzickej aj psychickej pohode.

Fajčiar krv môže darovať. Avšak minimálne deň pred darovaním krvi nefajči.

Čo si treba priniesť a ako prebieha darovanie?

Neboj sa. Darovanie krvi nebolí.

Darovanie krvi však začína minimálne deň vopred, kedy je dôležité nefajčiť, nepiť alkohol, či neužívať žiadne drogy. Taktiež je dôležité vyhnúť sa fyzickej a psychickej námahe, či mastným jedlám. V deň odberu sa nezabudni poriadne najesť a vypiť dostatočné množstvo tekutín. Určite nehladuj, pretože by ti mohlo prísť nevoľno. Vo štvrtok, 21. marca 2019 medzi 8,00 a 11,00 sa zastav u nás na Fakulte managementu UK. Na 4. poschodí v zasadacej miestnosti dekana na teba bude čakať Beánia Team FM UK spolu so Slovenským spolkom študentov farmácie a našimi partnermi. Okrem občerstvenia máme pre teba pripravenú aj oddychovú zónu, kde si budeš môcť oddýchnuť pred, ale i po odbere. Tu si budeš môcť vyplniť aj svoj osobný dotazník, ktorý odovzdáš pani doktorke v odbernej miestnosti. Nie je to nič ťažké, či zložité.

Keď vojdeš do odbernej miestnosti bude na teba čakať krátke vyšetrenie krvi u pani doktorky, ktorá následne rozhodne, či si alebo nie si vhodný darca. Ak si vhodný darca, milá sestrička ťa umiestni do lôžka, kde sa pohodlne usadíš (teda skôr si ľahneš) a následne začne odber. Odber môže trvať 5 minút, ale aj 15 minút, podľa toho ako rýchlo tečie tvoja krv. Určite sa nikam neponáhľaj. Aj tu je dôležité povedať, že pomaly ďalej zájdeš.

Neboj sa. Postará sa o teba profesionálny tím zdravotníkov a taktiež my z Beánia Teamu.

Aké doklady sú potrebné pri darovaní?

  • občiansky preukaz,
  • karta poistenca,
  • preukaz darcu (pravidelní darcovia).

Aké vyšetrenia sa vykonávajú v súvislosti s každým odberom krvi?

Krvný obraz, pečeňové testy (ALT), protilátky proti HIV 1, žltačke typu B a C, nosičstvo syfilisu, vyšetrenie krvnej skupiny a protilátok proti červeným krvinkám.
Pred odberom vyplníte DOTAZNÍK, ktorý pomáha pri posúdení zdravotného stavu darcu a uistí sa, že podaná krv nepoškodí príjemcu.

Zhrnutie

KEDY?

Štvrtok, 21. marec 2019

KDE?

Fakulta managementu UK, Odbojárov 10, Bratislava (4. poschodie, zasadačka dekana)

O KOĽKEJ?

od 8,00 do 11,00 (ale pozor, o 11,00 už odbery končia!)