Kvapka krvi 2018

Share:

AJ TVOJA KVAPKA KRVI JE DÔLEŽITÁ!

Nikdy nevieš komu práve tvoja „kvapka“ zachráni život. A práve preto Beánia Team opäť neváhal a spolu s našimi partnermi sme podporili túto skvelú myšlienku. Už 8. novembra 2018, vo štvrtok, v čase od 8:00 – 11:00 študenti, pedagógovia, zamestnanci, ale i priaznivci dobrej veci mohli prísť na Fakultu managementu UK a zúčastniť sa pravidelnej akcie Kvapka krvi.

Ako prebiehala kvapka krvi?

Už o 7:00 sme spolu s Národnou transfúznou stanicou (NTSSR) pripravili odberné miesto v miestnosti č. 14 a taktiež sme pripravili spolu s našimi partnermi aj oddychovú zónu v učebni č. 15. Študenti sa v tejto oddychovej zóne mohli občerstviť kávičkou od Štrbské Presso, dať si lahodné mliečne výrobky od Rajo alebo sa posilniť ovocím a nápojmi od PwC Slovensko.

Po vyplnení krátkeho formulára darcu mohol každý nádejný darca zájsť za pani doktorkou do odbernej miestnosti č. 14. Tu každému urobili test na krvnú skupiny a prešli si odpovede v dotazníku. Pri vypĺňaní dotazníka buďte, samozrejme, čo najúprimnejší. Deň pred odberom by ste nemali fajčiť, piť alkoholické nápoje alebo jesť mastné jedlá. Avšak pozor! V deň odberu sa najedzte! Určite nechoďte s prázdnym žalúdkom, pretože pri odbere by vám mohlo prísť nevoľno. Ak ste sa ráno nestihli naraňajkovať nevadí, nezabudni, že spolu s našimi partnermi sme si pre teba pripravili bohaté občerstvenie.

Ako dlho trvá odber?

Dĺžka trvania odberu závisí od človeka k človeku. Priemerne odber trvá 5 až 15 minút. Pred odberom vypi dostatok tekutín a pôjde to určite bez problémov.

Koľko krvi ti odoberieme?

Odoberá sa vždy 450 ml krvi. Neboj, nie je to veľa. Stále ti zostane dostatok krvi.

Čo musíš spĺňať?

V prvom rade musíš mať 18 a viac rokov a váhu viac ako 50 kíl.
Ďalej je potrebné dodržať niekoľko nasledujúcich pokynov:
– minimálne deň pred odberom nefajči a nepi alkohol,
– minimálne deň pred odberom sa vyvaruj mastnému a tučnému jedlu,
– krv môžeš darovať každé 3 mesiac ak si muž a každé 4 mesiace ak si žena,
– ak si žena, vyvaruj sa darovaniu krvi v období menštruácie (počas menštruácie, ale i tesne pred a po menštruácii)
– darovaniu by sa mali vyhnúť aj ľudia, ktorí tesne pred darovaním prekonali chorobu (chrípka, nádcha, atď.)

Čo si nesmieš zabudnúť?

Určite si prines svoj bčiansky preukaz a kartičku poistenca. V prípade, že si už pred tým daroval krv prines si svoj preukaz darcu krvi.

Odmenou ti bude super pocit, ktorý môžeš zdieľať so svojimi kamošmi, a preto ich určite zavolaj tiež aj na ďalšie ročníky Kvapky krvi. V prípade pochybností, či si správny darca, si ľahko všetky informácie nájdeš na www.ntssr.sk.

Teší sa na vás Beánia FMUK v spolupráci so Slovenský spolok študentov farmácie.

Za podporu ďakujeme partnerom, bez ktorých by to nešlo:
Rajo, Amazon.com, PwC Slovensko, KPMG Slovensko, Forbes Slovensko, FaxCopy, Martinus, Vitana Slovensko, Henkel a Štrbské Presso Coffee-Bar.